21 grudnia Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 105 przypadku wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano na terenie dzielnic: Wawer, Praga-Południe i Targówek m.st. Warszawy.
Na obszarze województwa mazowieckiego, w tym na terenie m.st. Warszawy wciąż odnotowywane są kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Dlatego ważne jest o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych zwierząt na swojej drodze. W przypadku spotkania rannego zwierzęcia nie możemy go dotykać – należy powiadomić odpowiednie służby. Przypominamy również, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane.
-
Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego
9 grudnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 44, zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły (kliknij tutaj). W rozporządzeniu tym za obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się obszar obejmujący:
- dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe, Wilanów miasta stołecznego Warszawy,
- w powiecie mińskim (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek),
- powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński.
Na terenie tych dzielnic obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające.
Objawy choroby Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).
Akcja szczepienia lisów w 2021 r. Dotychczas, w 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził 8 akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, w tym również na terenie m.st. Warszawy.
Zaszczep pupila, to tylko chwila Przypominamy, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.
Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
- Załączniki:
- Jak postępować w przypadku pogryzienia lub pokąsania przez dzikie zwierzę
- Dzikie zwierzę na posesji
- Wścieklizna u zwierząt wolno żyjących
Zachęcamy do obserwowania profilu Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii zs. w Siedlcach, gdzie znajdują się bieżące informacje o sytuacji epizootycznej na terenie województwa mazowieckiego – https://www.facebook.com/WeterynariaSiedlce/